Święte drzewo – Palo Santo

Być może słyszałeś już o Palo Santo, a może nawet użyłeś tego bardzo pachnącego drewna do oczyszczenia swojej przestrzeni. Ale czy wiesz, czym naprawdę jest Palo Santo i dlaczego od wieków jest szanowane przez ludy Amazonii?

Oto trochę historii i kilka przydatnych informacji, które pozwolą Ci nawiązać długą i szczęśliwą relację z tym wszechstronnym drewnem.

Palo Santo ma długą historię duchową. Odniesienia do tego drzewa sięgają epoki Inków, kiedy używano go w rytuałach i ceremoniach w całej Amazonii.

Mistyczne drzewo Palo Santo rośnie dziko w tropikalnych suchych lasach Ekwadoru, Peru i półwyspu Jukatan w Meksyku. Nie wygląda szczególnie pięknie ani imponująco, ale to, co oferuje, jest bardzo rzadkie, niezwykłe i magiczne. Hiszpańscy mnisi, którzy odkryli to drzewo wieki temu, nazwali je „palo santo” – „święte drewno” lub „drewno świętych”.

Uzdrowiciele i szamani z Ameryki Południowej uważają, że Palo Santo ma silnego ducha, którego należy traktować z szacunkiem. Duch nadal żyje w drewnie długo po upadku drzewa, a jeśli jest odpowiednio traktowany, pomoże ci przywrócić fizyczne i energetyczne dobre samopoczucie. Jest to jeden z powodów, dla których prawidłowo ścięte drzewa Palo Santo nigdy nie są ścinane, a drewno i olejki eteryczne można pozyskać nie wcześniej niż 3 lata po naturalnej śmierci drzewa.

KORZYŚCI UZDRAWIAJĄCE

Po latach spędzonych na runie drewno nabiera bogatego i pachnącego olejku eterycznego, a także wielu niesamowitych właściwości – mocy oczyszczającej, przyciągającej pozytywną energię, usuwającej negatywną energię oraz przynoszącej fizyczne i duchowe uzdrowienie.

W całej Amazonii szamani używali Palo Santo w praktykach medycznych, aby złagodzić objawy przeziębienia i grypy, astmę, bóle głowy, stres, niepokój, ból emocjonalny i różne inne choroby.

W Ekwadorze i Peru Palo Santo było tradycyjnie używane jako naturalny środek odstraszający komary i inne owady latające.

TROCHĘ NAUKI

Jak się okazuje, współczesna nauka może teraz wyjaśnić to, co mistycy wiedzieli od wieków.

Analiza olejku palo santo destylowanego z parą wodną wykazała, że ​​głównymi składnikami aktywnymi w tym olejku są limonen i terpineolowe terpeny. Jeśli nie wiesz, terpeny są naturalnie występującymi związkami bioaktywnymi, które istnieją w roślinach i wytwarzają silny zapach, i są ekstrahowane do użytku w olejkach eterycznych i perfumach.

Palo Santo ma bardzo wysokie stężenie terpenów zarówno limonenu, jak i α-terpineolu, które nadają mu charakterystyczny zapach cytrusów, sosny i mięty. Badania naukowe pokazują, że te dwa terpeny są silnymi związkami przeciwzapalnymi, które regulują układ odpornościowy i działają jako przeciwutleniacze skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników, łagodzeniu stresu i zmniejszaniu bólów głowy i innych bólów.

Kiedy wyjątkowy zapach Palo Santo pobudza mózg, organizm uruchamia reakcję relaksacyjną, zwiększa się krążenie krwi, a my doświadczamy mentalnej i emocjonalnej jasności, spokoju i wyciszenia oraz wielu innych korzystnych efektów.

POŁĄCZENIE DUCHOWE

Zgodnie z tradycją szamańską, kiedy dym z drewna Palo Santo wchodzi w nasze osobiste pole energetyczne (przestrzeń wokół nas), duch drzewa usuwa negatywne myśli, niefortunne sytuacje, chroni przed złymi duchami i pomaga przywrócić spokój i saldo.

Palenie sztyftu Palo Santo przez minutę lub dwie stworzy przyjemny, kojący świeży dym, który oczyści przestrzeń z negatywnej energii. Aby wzmocnić efekt, przed oczyszczeniem siebie lub przestrzeni wokół siebie umieść pozytywną intencję w dymie.

Użyj podnoszącego na duchu zapachu Palo Santo, aby podnieść wibracje przed medytacją – utrzymując energie uziemione i czyste – ułatwi osiągnięcie głębszego połączenia z własnym wnętrzem, jednocześnie zwiększając koncentrację i wzmacniając więź z ziemią.

ZRÓWNOWAŻONE ŻNIWA

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących drewna Palo Santo jako gatunku zagrożonego. Oto krótkie wyjaśnienie, dlaczego. W rzeczywistości istnieją 2 różne gatunki ogólnie określane jako Palo Santo: Bulnesia sarmientoi i Bursera graveolens. To pierwsze, dzikie, wolno rosnące drzewo rodzime, które można znaleźć głównie w Argentynie, Boliwii i Paragwaju, zostało uznane za gatunek zagrożony wyginięciem w 2018 roku.

  • Treści na naszej stronie znajdziesz w języku polskim jak i angielskim. Naszym celem jest poszerzanie świadomości oraz edukacja czym jest szamanizm i jak osiągnąć pełnię swojego potencjału. Na stronie znajdziesz wiele poradników zarówno natury duchowej jak i codziennej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *