Logoterapia – Czyli jak wyrwać się z błędnego koła i przeciwdziałać uzależnieniom

„Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje”

Fryderyk Nietzsche.

Zacznę od tego czym jest i kiedy powstała logoterapia. Należy do trzeciej szkoły wiedeńskiej, zaraz po Freudowskiej psychoanalizie i Adlerowskiej psychologii indywidualnej, stworzona przez Viktora Frankla.

Zakłada, że w najtrudniejszych chwilach swojego życia, mamy wybór, aby decydować o tym jak zareagujemy na okoliczności i czy z honorem przyjmiemy swoje cierpienie.

Dowodem na potwierdzenie tej tezy jest obserwacja różnicy w zachowaniu więźniów, wystawionych na skrajnie wyczerpujące warunki w obozach zagłady. Kluczem do przetrwania w tym wypadku jest wyższy sens, takim jak miłość romantyczna lub duchowa, a także może być to indywidualna misja, jak w przypadku autora, napisanie książki.

Viktor E. Frankl był austriackim psychiatrą, który spędził 3 lata w obozach zakłady m. in. Auschwitz. Podczas pobytu był świadkiem wielu okrucieństw, a także wielu z nich doświadczył na własnej skórze. Jako lekarz oprócz swojej naukowej wiedzy, dzięki pobycie w tak ekstremalnych warunkach dysponował empirycznym dowodem na poparcie swoich hipotez. Zachowania i reakcje więźniów, które zaobserwował w obozie opisuje w swojej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Viktor E. Frankl

„Logoterapia zakłada, że człowiek jest istotą trójwymiarową tj. fizyczną, psychiczną i duchową.”

Zadaniem logoterapii jest leczenie sensem, bo kiedy zrozumiesz ‘po co’ to znajdziesz każde ‘jak’. Zajmuje się głównie takimi problemami jak: poczucie nudy, pustka egzystencjalna, frustracja, kryzys egzystencjalny, nerwica noogenna (nadwrażliwość lękowa).

Logoterapia jest psychoterapią pozytywną, krótko i średnioterminową, o wysokiej skuteczności, z umiarkowanym podejściem do analizowania przeszłości. W porównaniu z psychoanalizą Freuda, jest metodą mniej retrospektywną, a bardziej introspektywną. Skupia się ona głównie na przyszłości, w znaczeniu celu do którego człowiek ma dążyć. Jednocześnie neutralizuje zachowania typu „błędne koło”, oraz mechanizmy sprzężenia zwrotnego charakterystyczne dla rozwoju nerwic.” – Anna Dobosz

Doktor Adler nie zgadzał się z tezą, że jesteśmy tylko przypadkową sumą atomów i wzbraniał się postrzegać człowieka jako maszynę. Zauważył, że osoby pozbawione owego egzystencjalnego sensu nie uchodziły z życiem w obozach; co z resztą może być bardziej dołującego w stwierdzeniu, że jesteśmy tu „przypadkiem”? Przypadek istnieje tylko w tych umysłach, które nie potrafią spojrzeć głębiej lub nie chcą dostrzec szerszej perspektywy życia, która ujawnia się przed nami każdej chwili.

Jak odnaleźć sens w życiu?

Pytanie to nie ma prostej odpowiedzi, według autora najlepiej studiować zachowania innych osób, którym się to udało i na ich postawie szukać swojej drogi. Frankl zakłada, że jako istoty wyższe w swoim arsenale mamy misje do wykonania, każdy indywidualną, unikatową, możliwą do wykonania tylko przez się, przez siebie. Sens ten często bywa nieuświadomiony, lecz jak to w życiu bywa, w krytycznych sytuacjach stajemy przed faktem dokonanym i jesteśmy zmuszeni do działania. Z perspektywy ego wygląda to jak cierpienie, lecz patrząc z perspektywy Jaźni, doświadczenia te są najszybszym sposobem na ewolucje naszego duchowego pierwiastka. Poniżej fragment z książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”

„Zgodnie z teorią logoterapii człowiek może odnaleźć sens na trzy sposoby. Pierwsza droga wiedzie poprzez tworzenia dzieła i spełnienie czynu, druga – przez doświadczenie czegoś lub spotkanie kogo. Innymi słowy sens życia można odnaleźć nie tylko w pracy, ale również w miłości. (…). Najważniejsza jest jednak trzecia droga poszukiwania sensu; nawet bezbronna ofiara beznadziejnej sytuacji, stojąca w obliczu losu, którego nie sposób zmienić, może wznieść się ponad siebie, przerosnąć siebie i tym samym stać się innym człowiekiem. Ktoś taki może przekształcić osobistą tragedię w triumf. (..) słowa Edith Weisskopf-Joealson, która wyraziła kiedyś nadzieję iż logoterapia „może pomóc przeciwstawić się pewnym niezdrowym trendom obecnym w kulturze współczesnych Stanów Zjednoczonych, które praktycznie odbierają nieuleczalnie cierpiącemu możliwość odczuwania dumy ze swojego cierpienia i postrzegania go jako nobilitujące, a nie hańbiące”; w rezultacie „człowiek cierpiący jest nie tylko nieszczęśliwy, ale na dodatek wstydzi się własnego cierpienia.””

Logoterapia, a uzależnienia

Ważnym aspektem jest egzystencjalna pustka, ona bowiem często staje się przyczyną naszych uzależnień. Desperacko pragniemy coś poczuć, może się zainspirować. Pustka ta natomiast wynika z poczucia znużenia, braku sensu. Dzieje się tak, kiedy zatrzymujemy przepływ, opieramy się zmianom w naszym życiu. Jak, trafnie z resztą, zauważył Alex Grey, problemy powstają jedynie w umyśle. Kiedy wpada nam do głowy jakiś pomysł, na działanie, często racjonalizujemy to czego umysłem pojąc się nie da. Szukamy logicznych wytłumaczeń, jak coś zrobić, ponieważ boimy się popełnić błędy, lub wydać niedoskonały plon naszej pracy, wstydzimy się sztuki, której koniec końców nigdy nie tworzymy. W takich sytuacjach blokujemy przepływ, pojawia się pustka i sięgamy po używki. Pozwól sobie popełniać błędy, jeśli chcesz coś narysować, to nie zastanawiaj się jakimi zrobisz farbami, po prostu zrób to, uwolnij swój kreatywny potencjał i poprzez sztukę nadaj swojemu życiu sens.

Pamiętaj jednak, że niewidzialna presja to tylko iluzja stworzona przez umysł.

„Kto patrzy na zewnątrz, śni, kto patrzy do wewnątrz, budzi się”

Carl Gustav Jung

  • Treści na naszej stronie znajdziesz w języku polskim jak i angielskim. Naszym celem jest poszerzanie świadomości oraz edukacja czym jest szamanizm i jak osiągnąć pełnię swojego potencjału. Na stronie znajdziesz wiele poradników zarówno natury duchowej jak i codziennej.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 1 lipca 2021

    […] wspomniałem w artykule o Logoterapii ważna w życiu jest misja i silne dlaczego. Zastanawiając się czego pragniemy możemy łatwiej […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *