Indyjska Dieta Satwiczna

Według filozofii Samkhya pokarmy dzielone są na trzy kategorie – guny: sattva (dobroci), rajas (pasji) i tamas ( siła ignorancji)

Piramida żywieniowa

Powód: Celem jogi jest samorealizacja, czyli moksza, w wyniku której trzy guny uwalniają indywidualną jaźń lub świadomość „ja” ze wszystkich więzów.

Te trzy guny, czyli wiążące zasady, są emanacjami Kosmicznego Ducha Saguna Brahmy, który razem tworzą stworzenie. Najsubtelniejsza guna to sattva (czysta guna: jestem), ruchoma guna to radżas (robię), a guna wulgarna lub statyczna to tamas (zrobiłem). Każda istota w stworzeniu składałaby się z kombinacji tych trzech gun, przy czym dystrybucja w obrębie pewnej istoty zależy od etapu rozwoju, na którym się ona obecnie znajduje.

Indyjska dieta satwiczna opiera się na świętej księdze Bhagavadgītā i ajurwedzie. Zakłada, że żywność spożywana przez jednostki wpływa na ich procesy myślowe oraz naturę. Należy wybierać głównie pokarmy z guny sattva, czyli równowagi, harmonii, dobroci i czystości. Należą do nich pełne ziarna, nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce, pestki i nasiona, masło klarowane ghee, nabiał oraz przyprawy. Uważa się, że spożywanie takich pokarmów oczyszcza umysł i daje zdrowie i wydłuża życie. Z produktów sattva można przygotować wiele smacznych dań z kuchni indyjskiej, m.in. dal (gęstą zupa z nasion roślin strączkowych), upma (kasza z warzywami), halawa (słodka legumina np. z marchwi lub orzechów), samosa (pierożki z warzywami lub owocami) czy też idli (placuszki z fermentowanego ryżu i fasoli mung, ugotowane na parze). Dieta satwiczna jest wegetariańska, oparta na łatwo dostępnych i tanich produktach i bogata w błonnik.

Chociaż wiele aspektów religijnych, ideologicznych należy brać z przymrużeniem oka, dieta satwiczna istotnie jest przykładem zrównoważonego sposobu odżywiania, dobrego dla naszego środowiska

ŹródłA:

Indyjska Dieta Satwiczna

  • Treści na naszej stronie znajdziesz w języku polskim jak i angielskim. Naszym celem jest poszerzanie świadomości oraz edukacja czym jest szamanizm i jak osiągnąć pełnię swojego potencjału. Na stronie znajdziesz wiele poradników zarówno natury duchowej jak i codziennej.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 27 kwietnia 2021

    […] Zamiast tego niech Twój jadłospis składa się z zielonych warzyw i lekkostrawnych produktów. (Dieta sattwiczna). Pij dużo wody, ile wlezie, żywioł wody pomoże ugasić dysharmonię w postaci nadmiaru […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *